środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślipiem trudno je rozróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie obrabia, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy balustrady PVC na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa kamieni na plotki Winylowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy wielorakie odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można również ciąć na sześciany o symetrycznych kształtach, używane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia PCV wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru i naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także sztachety PCV na plot i bramę ze sztachetek tworzy się z skał różnorodnego obrysu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z fragmentów o nierównych obrysach, powinno się je odpowiednio zestawiać tzn. tak, aby postać każdego następnego integrował się z poprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia plastykowe należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają również mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz